Asayişte Polis Jandarma çift başlılığa son !

 

Yapılacak değişikliğe göre, iç güvenlik ya tamamen polise devredilecek ya da jandarmanın statüsünde değişiklik yapılarak İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak.

 

Türkiye'nin genel asayişindeki "çift başlılık" hallediliyor. İç güvenlik tamamen 200 bin kişilik Emniyet Teşkilatı sorumlu olacak.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile Türkiye genelindeki, bütün ilçe merkezlerinde sorumluluk jandarmadan polise devredildi.

Bu düzenleme ile iç güvenliğin sivilleşmesi konusunda Avrupa Birliği'nin (AB) önemli bir isteği yerine getirildi.

Ama şu anda Türkiye'nin yüzde 90'lara varan kısmında iç güvenlik jandarma tarafından yürütülüyor.

Bu sebeple İçişleri Bakanlığı, Türkiye güvenliğinin tamamen Emniyet teşkilatına devredilmesi için mevzuat değişikliği hazırlıyor.

JANDARMA'DA ASKER OLMAYACAK

Üzerinde çalışılan değişikliğe göre, iç güvenlik ya tamamen polise devredilecek ya da jandarmanın statüsünde değişiklik yapılarak İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak.

Mevzuat değişikliği kanunlaşırsa yaklaşık 300 bin personele sahip olan jandarma teşkilatı, askeri görevlerinden tümüyle arındırılacak, Emniyet teşkilatı gibi iç güvenlik birimi haline gelecek.

KOMUTAN DEĞİL POLİS ŞEFİ

Jandarma Teşkilatı en geç 5 yıl içinde İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Kurumda asker yerine profesyonel siviller görev alacak ve başına Kara Kuvvetleri'nden bir orgeneral değil mülki idare'den bir vali ya da Emniyet Teşkilatı'ndan birinci sınıf bir polis şefi atanacak.

Hükümet, Milli Program'da yer alan hedeflerin kısa ve orta vadede yerine getirileceği konusunda daha önce AB'ye garanti vermişti.

Türkiye'nin yönetim dilinde "kısa vade" 1 yıl, "orta vade" ise 3 ila 5 yıl anlamına geliyor. Bu da en geç 5 sene içinde Jandarma Genel Komutanlığı'nın tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanabilecek demek!

Hükümet, daha önce polis ve jandarmanın görev ve sorumluluk bölgelerinin belirlenmesiyle ilgili yönetmelik değişikliği yapmış ve Jandarma Genel Komutanı'nın yetkisini valilere vermişti.

Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Program'ın taslak safhasında yer alan ifadelere daha önce itiraz etmişti. Komutanlık adına 26 Eylül 2008'de İçişleri Bakanlığı'na gönderilen yazıda, " Devletin önemli bir kesiminde, 169 yıldan bu yana iç güvenlik hizmeti veren Jandarma Genel Komutanlığı'nın görüşü alınmadan ve koordine edilmeden Taslak Milli Programa dahil edilen söz konusu ifade oldukça muğlak ve ucu açıktır” denmişti.

Bakanlık, çalışmalarda Jandarma Genel Komutanlığı'nın görüşlerini de değerlendiriyor.
 
Buda Jandarma nın yaptığı bir işlem haberi linki. Tıklayın okuyun.
 
Haber3 sitesinden alıntıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !